Yeni nefret objeleri Eylem Tok ve oğlu

Bir anne veya baba, reşit olmayan ehliyetsiz çocuğuna trafikte kullanması için otomobil veriyorsa bu onları sadece ‘sorumsuz ebeveyn’ yapmaz. Ehliyetsiz çocukları trafikte ölümlü bir kazaya sebep olmuşsa TCK 85. Maddeye göre bu, iki yıldan altı yıla kadar cezayı gerektiren “Taksirle ölüme sebebiyet” suçunu oluşturur. 

O nedenle ehliyetsiz kullandığı otomobille Oğuz Murat Aci’nin ölümüne sebep olan 16 yaşındaki Timur Cihantimur olayından reşit olmayan çocuk sahibi her ailenin ders alması lazım. 

Bu olay, bir annenin çocuğunu koruma refleksiyle nasıl bir dizi yanlış yaparak batağa sürüklediği ve sürüklendiğinin de çarpıcı bir örneği… 

Yazar Eylem Tok, kaza yerine gittiğinde yaralılar için ambulans çağırsa ve içi yana yana oğlunu polise teslim etse belki “Bu nasıl anne?” diye eleştirenler olabilirdi, ama kimse insanlığını sorgulayamazdı. 

Oysa Eylem Tok tam tersini yaptı, yerde yaralı yatanları yok sayıp, oğlunu olay mahallinden kaçırdı. Anne aynı gece oğlunu Kahire’ye kaçırdı, sonra da ABD’ye götürdü. 

Tuvalet temizledi 

Oğlunun hayattan kopardığı genç baba Oğuz Murat Aci’nin cansız bedeni toprağa verilmeden onlar ABD’de özgürlüklerinin tadını çıkarıyor, taksiye binerken gülüyorlardı. 

Oğlunun ezdiği insanlara yardım etmek yerine onu kaçırmayı tercih ederek toplumun ortak nefret objesi olmayı başaran Eylem Tok, hakkında çıkarılan yakalama kararı ve kırmızı bülten uyarınca ABD’de yakayı ele verdi. 

Eylem Tok ve Timur Cihantimur, yakalandıkları 14 Haziran’dan bu yana ABD’de hapiste. 

Bu süreçte ayrı ayrı yargıç karşısına çıkan Eylem Tok ile oğlunu savunan avukatlarının mahkemede söylediklerinden anladığım şu: 

Türkiye’de yağmurdan kaçan anne ve oğlu, kaçtıkları ABD’de doluya yakalandı. 

Sosyal medyada yazılanlar da gösteriyor ki, toplumun en yeni nefret objelerinin ABD’de yaşadıkları herkesi mutlu etti. “Daha beter olmaları” ortak temenni. 

Çok değil daha birkaç ay önce İstanbul’un lüks bir semtinde yaşayan, lüks cipiyle hava atan Timur Cihantimur, bugün annesinin yanlışları yüzünden ağır suçluların bulunduğu hapiste. 

Tuvalet temizlediği, ot yolduğu, fiziksel ve psikolojik şiddete uğradığı için de intihara teşebbüs etti. 

Yargıca yalvardılar 

Baba Bülent Cihantimur’un oğlunu savunmaları için tuttuğu iki avukat bu yüzden Timur Cihantimur’un serbest bırakılması için yargıca, “Size yalvarıyoruz. Bu çocuğu serbest bırakın. Babasının burada iki tane evi var. Burada ona bakacak birileri var” dedi. 

Bunun üzerine yargıç, savcıya sordu: 

“Buna inanıyor musun?” 

Savcı, “Kesinlikle inanmıyoruz. Bunlar çocuğu iki saatte ülkeden kaçırdılar. Genç bir adamın ölümüne sebep oldular. Ayrıca Kanada ve Meksika’ya kaçış planları vardı. Her türlü imkânları var” deyince yargıç tutukluluğun devamına karar verdi. 

Demek ki neymiş? 

Hızlı adalet kadar, zengin-fakir ayrımı yapmadan herkesin yargı karşısında eşit olması önemli… 

27 Haziran’da bir kez duruşmaya çıkacak Eylem Tok hakkında yargı ne karar verirse versin oğluna yaptığı kötülük değişmeyecek. Çünkü Tok, ‘ABD vatandaşı olsun’ diye orada doğurduğu oğlunu 16 yaşında ‘Federal suç’ sahibi yaptı! 

GÜNÜN SÖZÜ

“Çocuklarımızı kuzu gibi büyütmeyelim ki, ileride koyun gibi güdülmesinler.” (Sadi Şirazi)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir